ליווי במעצרים ובחקירות

עבור אדם מהישוב שמעולם לא התחכך עם עולם הפשע, מעצר וחקירה משטרתית הם אקט קשה ומשפיל. הרגע הזה בו השוטר מניח על הידיים את האזיקים ומודיע בקול מונוטוני: "אתה עצור", נחקק אצל רבים שעוברים את החוויה כטראומה קשה.

הלחץ נותן את אותותיו
אחד הדברים שמאפיינים אנשים שחווים טראומה נפשית, הוא יציאה משיווי המשקל הפנימי שלהם וערעור שיקול הדעת. זה לא מקרי, למעשה זו אחת הסיבות המרכזית לביצוע האקט המשפיל של האזיקה, ברוב המעצרים אין חשש אמיתי מאלימות או ניסיון בריחה של העצור. הנחת האזיקים היא חלק מההכנה הפסיכולוגית לקראת החקירה. מבחינת החוקרים זו דרך מצוינת לגרום לכך שהעצור יגיע לחקירה הרבה יותר 'מבושל'.

לכן, חשוב מאוד שבהזדמנות הראשונה כל נחקר, חשוד או עצור יכניסו לתמונה עורך דין פלילי מנוסה. עד שעורך דין כזה לא מופיע בזירה, ההמלצה העקרונית היא לשמור על זכות השתיקה. עורך דין שמלווה עצור במהלך חקירה וההליך המשפטי המקדים הוא זכות בסיסית של הנחקר, ואם המערכת מסרבת לאפשר לו את הזכות הבסיסית הזו ניתן להשהות את שיתוף הפעולה עמה. קל לשכוח את זה כשהלחץ נותן את אותותיו, ועדיין, לא מומלץ להתפשר בנקודה הזו. נוכחות של עורך דין פלילי בשלב הזה של ההליך לא תסולא בפז.

לצפות את המלכודות מראש
עבודת עורך הדין הפלילי בליווי מעצרים וחקירות היא עבודה מורכבת שפועלת בכמה מישורים. ברמה המיידית עורך הדין דואג ומוודא שזכויותיו הבסיסיות של הלקוח נשמרות. לפעמים זה עניין של חיים ומוות, כמו למשל במקרה של לקוח חולה בבית מעצר ללא תרופות, או לקוח במצב אובדני. במקביל, עורך הדין צריך לתת ללקוח עצות מעשיות הנוגעות לחקירה ולעיתים להזים את טענות המשטרה. בנוסף, החוק מחייב שבתוך 24 שעות יובא העצור בפני שופט, אם המשטרה מעוניינת להאריך את המעצר. זו ההזדמנות של עורך הדין הפלילי לנסות לסכל, לפחות באופן חלקי, את הארכת המעצר או להציע חלופות שיתקבלו על דעת בית המשפט.

בהקשר של ליווי במעצרים וחקירות אין הרבה עורכי דין פליליים עם ניסיון רלוונטי כמו שיש לעורך הדין גיל פרידמן. במשך 20 שנה היה גיל פרידמן חוקר בכיר וטוען משפטי מטעם המשטרה (מייצג את המשטרה בבית המשפט בבקשות הארכת מעצר), אחרי שהשתחרר מהמשטרה בדרגת רב פקד, חצה לצד השני של המתרס, והיום ההבנה האינטימית שלו את המערכת הפכה אותו לעורך דין אידאלי כאשר על הפרק עומדים ליווי במעצרים ובחקירות.

למידע נוסף אתם מוזמנים לפנות ל'גיל פרידמן משרד עורכי דין'

ההתמחויות שלנו

 


לפרטים וייעוץ ראשוני ללא התחייבות
התקשרו 074-767-94-78
או מלאו את הטופס
וניצור קשר בהקדם

צור קשר

phone2, phone, contact, telephone, support, call
location, location, map, marker, pin

כתובת:
ויצמן 2, תל אביב

envelop2, envelop, mail, email, contact, letter

מייל:
gil@il-adv.com

print2, print, printer

פקס:
03-7955546

טלפון:
074-767-94-78

לפרטים וייעוץ ראשוני ללא התחייבות התקשרו 074-767-94-78
או מלאו את הטופס וניצור קשר בהקדם

צור קשר

phone2, phone, contact, telephone, support, call

074-767-94-78

location, location, map, marker, pin

ויצמן 2, תל אביב

envelop2, envelop, mail, email, contact, letter

gil@il-adv.com

print2, print, printer

03-7955546